Prací prostředek, který roste na stromech

Prací prostředek, který roste na stromech
Nenápadné hnědé kuličky, kterým se říká mýdlový ořech, jsou vlastně takovým malým zázrakem přírody. Jedná se o plod stromu Sapindus Mukkorosi, rostoucího v čisté přírodě Himalájských lesů. V Indii a Nepálu jsou od nepaměti známy jeho úžasné čistící účinky, a to nejen na praní prádla, ale také pro osobní hygienu a dokonce i k léčení.

Po sklizni se plod usuší a zbaví jader. Zbylá slupka obsahuje přírodní saponin, který má podobné vlastnosti jako mýdlo a aktivuje se v teplé vodě, kde začne vylučovat účinné látky. Mezi výhody praní s mýdlovým ořechem patří i to, že je velmi šetrný k barevnému prádlu. Navíc prádlo i změkčuje, takže odpadá potřeba použít aviváž.

Mýdlové ořechy jsou tím nejpřírodnějším pracím prostředkem, jehož používání ocení především osoby s citlivou pokožkou. Neobsahují žádné alergeny a samozřejmě ani dráždivé chemické látky, jsou netoxické a mají přirozené antimikrobiální vlastnosti. Jsou ideálním pracím prostředkem pro dětské prádlo a pro všechny, kdo chtějí mít prádlo čisté a přitom bez reziduí syntetických chemikálií a vonných látek. Použití mýdlových ořechů je popsáno i v indické Ajurvedské léčitelské praxi, kde jsou doporučovány lidem trpícím ekzémy a lupenku.

Vzhledem k tomu, že mýdlové ořechy rostou v přírodě, jsou zcela obnovitelným zdrojem. Aktivní látka je biologicky odbouratelná, takže je dokonce možné vodu použitou k praní využít na zálivku stromů na zahradě. Spotřebované slupky se následně dají uložit do kompostu. Těžko si proto dokážeme představit prací prostředek přátelštější pro životní prostředí.

Další výhodou používání mýdlových ořechů je i hledisko ekonomické – jedna dávka se dá použít opakovaně (dokud se ze slupky nevyplaví veškerá účinná látka) a jsou proto výhodné nejen z hlediska zdravotního a ekologického, ale jsou také úspornější než komerční prací prostředky – 1 kilogram vystačí pro běžnou rodinu na několik měsíců.

První reakcí na mýdlový ořech bývá obvykle údiv a nevíra.... ono to skutečně pere? Jak může pár hnědých kuliček prokázat stejnou službu, jako sofistikované, průmyslově vyráběné a reklamou propagované prášky? Nejlepší je vlastní zkušenost. Pro začátek stačí vzít pár kuliček, dát do sklenice se šroubovacím víčkem a zalít teplou vodou. Zanedlouho kuličky nasáknou vodu a z ořechů se začne vylučovat saponin. Přesvědčit se o tom můžete jednoduše – když uzavřenou sklenicí zatřepete, vytvoří se bohatá pěna.

Nyní tedy můžete s důvěrou vyzkoušet mýdlový ořech i do pračky. Pár kuliček zavažte do bavlněného sáčku (bývá součástí balení) a hoďte do bubnu pračky. Pokud perete bílé prádlo, můžete přidat i lžíci ekologického bělícího prášku, aby vaše prádlo časem nezašedlo – mýdlový ořech matka příroda totiž nevybavila optickými zjasňujícími látkami. Po vyprání ořechy ze sáčku vyndejte a zmáčkněte slupku mezi prsty. Pokud jste prali na 30°-40°, slupka ořechu by měla stále vylučovat aktivní látku saponin. Můžete stejné ořechy proto použít znovu, dokud nebude saponin zcela spotřebován. Při praní na vyšší teploty (60° a více) k tomu obvykle dojde po prvním praní. Vše také záleží na tvrdosti prací vody – čím tvrdší voda, tím rychleji se saponin vyčerpá. Mýdlový ořech nevoní, toužíte-li tedy po provoněném prádle, je vhodné nakapat na bavlněný pytlík s ořechy pár kapek oblíbené silice. Aviváž není třeba, o změkčení vody a zjemnění prádla se postará saponin z mýdlového ořechu.
 

Odeslat článek známému   Vytisknout