Jak fungují bakterie a enzymy?

Většina majitelů nemovitostí, ať již rodinných domků, chalup a chat zná velmi dobře zapáchající septiky, žumpy a jiné jímky zejména v letním měnícím se počasí. Zápach způsobují hnilobné procesy probíhajícív těchto zařízeních. A co teprve suchá WC? Ale i proti těmto jevům lze efektivně a ekologicky bojovat a ještě zlepšit funkčnost celých odpadových systémů.

Řešení má název bakterie a enzymy. Jaká je vlastně jejich úloha a funkce. Bakterie, které jsou ve výrobcích Žumpur a Latrín jsou liofylizované /sušené/ a po přidání do mokrého prostředí ožívají a za pomoci přidaných živin se začnou velmi intenzivně rozmnožovat. Po půl hodině je možné zalít veškeré výlevky včetně WC. Tuto operaci je velmi vhodné provést na noc. Tím se bakterie dostanou do pro ně živného prostředí a začnou se velmi intenzivně množit a produkovat enzymy, které jsou potřebné k rozkladu/degradaci/ organické hmoty. Skladba bakterií je volena tak, aby docházelo k rozkladu - hydrolýze masných zbytků-proteáze, cukrů a škrobů - amyláze, tuků - lipáze a celulozy /papír a rostlinné buňky/ - celuláze.
Tímto rozkladem dochází ke zkapalňování tuhé fáze v odpadních jímkách - septiku, žumpě apod., kde se netvoří tuhé inkrusty na hladině, vyčištění potrubních systémů a snížení zápachu, protože nedochází k hnilobným procesům. Pro první nasazení postačí dávka 50g na 5m3 . Po cca třech týdnech se dodávkuje 25g stejným způsobem. U suchých WC je postup podobný. Po určité době dojde k degradaci tuhé fáze na kapalnou. Po naplnění nádrže je možné již nezapáchající odpadní vodu vyčerpat na kompost nebo do porostů. Čerpáme vždy pouze spodní 2/3 objemu, jednu horní třetinu ponecháme v nádrži, neboť v ní je největší množství bakterií. 

S přicházejícím jarem doporučujeme zcela určitě dodávkovat dle objemu potřebné množství prostředku Žumpur, a je velmi vhodné, ne všaknutné, pročistit odpadové potrubí prostředkem Enzymix, který zajistí zprůchodněnípotrubí a ještě pomůže rozvoji bakterií v septiku. Dodávkování Žumpurem je proto, aby se doplnily stavy bakterií odumřelých vlivem sníženého používání odpadů a septiků přes zimu.


Tento systém degradace je velmi výhodný pro rodinné domky , chaty a chalupy, neboť takto degradovaná biomasa je vhodná ke kompostování a její redukcí se snižují podstatně náklady na odvoz fekálií. Pokud ještě použijeme pro likvidaci zelené hmoty, např. posečené trávy, výrobek Culturpur, získáváme během roku velmi kvalitní kompost, kterým zlepšujeme trvale půdní podmínky kolem nemovitostí. Enzymobakteriální kultury jsou technologií, která nám umožňuje se ekologicky zbavovat nadbytečného biologicky odbouratelného odpadu ve vlastní prospěch.

S takto ošetřeným odpadním systémem, můžeme bez obav očekávat příchod těch nejteplejších dní, kdy nás nebude obtěžovat zapáchající jímka např. při grilování.

AUTOR: Ing. Ladislav Holeček

Odeslat článek známému   Vytisknout